USSO&ESSO International Webinar "Pseudomyxoma peritonei" 24th of March 2022

Великі венозні катетери збільшують ймовірність тромбозу для онкохворих пацієнтів з маленькими венами

Австралійські вчені провели перше в своєму роді дослідження і заявляють, що застосування великих венозних катетерів у пацієнтів, що проходять курс хіміотерапії, значно збільшує ризик утворення тромбів.


Деякі види онкозахворювань самі собою підвищують ризик розвитку тромбозу. Те ж твердження справедливо і для хіміотерапевтичних препаратів. Однак до цього часу не було однозначної відповіді на питання, наскільки істотно впливає на цей ризик співвідношення діаметра вени і катетера.

 

Австралійські вчені перевірили дві гіпотези. Варіант, коли катетер займає не більше 33% вени, і не більше 45% вени.
Для цього вони зібрали дані 2438 пацієнтів з клінік Австралії і Нової Зеландії, яким була проведена процедура. З цієї когорти у 39 пацієнтів (середній вік 59 років) розвинувся тромбоз.


Серед пацієнтів без онкологічного діагнозу статистичної різниці між варіантами виявлено не було. Але дані по онкохворим відрізнялися.

 

  • Використання невеликих катетерів (до 33%) не приводило до збільшення ризику виникнення тромбозу.
  • Межа 45% виявилася критично важливою. Різниця між пацієнтами з співвідношенням менше 45% і більше 46% виявилася більш ніж двократною. Тобто пацієнти, яким було встановлено катетер, який займав більше 46% вени, за інших рівних умов в 2,3 рази частіше стикалися з тромбозом.

Андрій Лукашенко, д.мед.н.