Введите текст

Кожен дев'ятий пацієнт, який потребує паліативної допомоги, не отримує її

Такі висновки команди дослідників Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка днями опублікувала великий звіт про стан паліативної допомоги в світі. Лише близько 10% пацієнтів, які її потребують, отримують доступ. За підрахунками організації, 56,8 мільйона чоловік в світі залишаються без паліативної допомоги. Велика частина з них (78%) проживають в країнах з низьким і середнім рівнем доходів.
 
Справжньою метою дослідження було перш за все звернути увагу на проблему. Тривалість життя в світі постійно зростає, а з нею і частка неінфекційних захворювань. В першу чергу - раку.

 

Зараз світ спрямовує величезну кількість ресурсів на лікування хвороб «старості». І це дуже важливо. Однак не варто забувати і про інший бік проблеми, впевнені в ВООЗ. І з їх висновками важко не погодитися.


Одна з найгостріших проблем - обмежений доступ до знеболення. У ВООЗ цей феномен пов'язують з забобонами, зокрема «опіофобією» - дезінформацією щодо належного медичного використання опіоїдів.


Робота команди ВООЗ містить ряд рекомендацій, спрямованих на створення набору вимірюваних індикаторів, які б дозволили оцінити якість паліативної допомоги та навіть пропонує кілька таких. Це вже дуже важливий крок, щоб почати рух у вірному напрямку.

 

Андрій Лукашенко, д.мед.н.