USSO&ESSO International Webinar "Pseudomyxoma peritonei" 24th of March 2022

100 мільярдів клітин з онкогенними мутаціями до 60 років у кожного з нас

Американські дослідники провели метаналіз наявних у базах даних результатів секвенування клітин здорових тканин і дійшли висновку, що в середньому у людини до 60 років в організмі налічується близько 100 мільярдів клітин, що мають хоча б одну онкогенну мутацію. Це досить багато навіть з огляду на те, що в середньому в нашому організмі налічується близько 3 трильйонів клітин.

 

Дослідники підтвердили, що з віком кількість таких клітин, а також кількість мутацій збільшується. З одного боку, це пояснює зростаючий з віком ризик виникнення раку. З іншого - залишає безліч питань, на які ще належить знайти відповіді.

 

Головний з них - чому при приблизно однаковій кількості клітин з (як вважається) онкогенними мутаціями в одних рак розвивається, а в інших - ні. За підрахунками дослідників, близько 60% людей навіть із таким величезним числом клітин з онкогенними мутаціями, так і не захворіють на рак до кінця життя.

 

Це може означати, наприклад, що далеко не всі мутації, внесені до списку онкогенних, насправді є такими. Побічно цю гіпотезу може підтверджувати ще одне цікаве спостереження: виявилося, що у різних органах інтенсивність накопичення мутацій різна. Наприклад, до 90% всіх клітин товстої кишки мають онкогенні мутації. Але навіть при цьому рак з'являється у відносно невеликого відсотка людей.

 

Все це означає, що, незважаючи на значний прогрес у вивченні раку, наука та медицина все ще надто далекі від реального розуміння процесів, що призводять до розвитку раку.

 

Андрій Лукашенко, д.мед.н.